Strona Główna

Nasze Pieski

Galeria

Wystawy

Szczeniaki

Reproduktor

Charakter

Opis FCI

Historia Rasy

Strzyżenie Psów

Kontakt

Historia Rasy

Jak głosi legenda rasa ta istnieje od ponad 2000 lat, a powstała w dolinie, która została oddzielona od świata podczas trzęsienia ziemi.

Psy tej rasy zamieszkiwały mroczne klasztory Tybetu, gdzie uważane przez wyznawców Buddy za święte, były strzeżone jak najcenniejszy skarb. Pieski te stanowiły uosobienie towarzyszących Buddzie lwów, co znalazło odzwierciedlenie w ich nazwie, - ''Shih-Tzu'' Tybetańscy mnisi wykorzystywali swoich kosmatych pupili do napędzania modlitewnych młynków, odstraszania złych duchów oraz jako żywe termofory podczas długich modlitw w chłodnych, klasztornych celach.

W 1653 r. chiński władca- Kublai Khan podbił Tybet, zaś jako jeden z cenniejszych wojennych łupów przywiózł na cesarski dwór do Pekinu pięć piesków z ''zapomnianej doliny''. Chińczycy zajęli się hodowlą śmiesznych piesków krzyżując je z hodowanymi już od lat pekińczykami. Zarówno Chińczycy jak i tybetańscy mnisi zazdrośnie strzegli swoich ''świętych'' piesków, i wprowadzili całkowity zakaz wywozu tych zwierzątek. Obdarowywano nimi jedynie za wybitne zasługi lub w dowód szczególnego uznania władców zaprzyjaźnionych krajów.

Pierwsze psy tej rasy trafiły do Europy w roku 1927 i były to: suka Fu-Ssu przywieziona przez Sir Kolonel Erica Bailey, oraz suka Mai-Mai Mamai pies Hibou przywiezione przez powracającą do Anglii Miss Hutchins. Rok później przyjeżdżają lordostwo Brownnigg, przywożąc kilka psów tej rasy ze swej hodowli prowadzonej już w Pekinie.

Za przełomowy dla rasy uważa się rok 1952, kiedy to Miss Freda Evans pokryła swoją czarną suczkę Shih-Tzu Elfann Fenling of Yram czarno-białym pekińczykiem Philadelphus Suti Tsun of Elfran. Efektem tego była piątka dziwnych szczeniaczków, za co większość hodowców wyklęła pannę Evans z klany Shih-Tzu. Jednakże po kilku latach wszyscy hodowcy ustawili się w kolejce do panny Evans po pieski, które zdobyły czołowe miejsca w Anglii. Dla tych, którym udało się zdobyć psy z tej hodowli, był to uśmiech losu gdyż dzięki temu zdobywali ze swymi psami najwyższe laury.


Kopiowanie zdjęć i artykułów bez zgody autora zabronione | Copyright © Maciej Oleniacz 2012-2018
Hodowla Psów Rasowych Perła Dalekiego Wschodu - Shih Tzu, Tosa Inu, Cavalier King Charles Spaniel
Mapa Strony - Site Map

Początek strony